ОВК инсталациите са сред основните консуматори на енергия в индустриални сгради и съоръжения. Ето защо ключово изискване към съвременните системи за промишлено отопление, вентилация и климатизация, включително климатични камери, чилъри, хладилни агрегати, котли и др., е да са с висока енергийна ефективност. Освен очевидните финансови ползи за предприятията от внедряването на по-ефективни решения, са налице и значителни възможности за намаляване на въглеродния отпечатък на дейността им. В контекста на глобалните цели за зелена и устойчива индустрия екологосъобразността на промишлените технологии става все по-важна.
Ключова функция на интелигентните ОВК системи е минимизиране на работата “на празен” ход или със свръхмощност, за да се избегне излишното потребление на енергия, когато реално не е необходимо кондициониране на въздуха. Основен плюс на съвременните технологии е, че позволяват този процес да се извършва отдалечено, което допълнително разширява мащаба на мерките за подобряване на енергийната ефективност, тъй като всички инсталации на ниво завод или предприятие могат да бъдат управлявани централизирано и едновременно. За целта се използват различни типове сензори, контролери, изпълнителни механизми, софтуер и други средства за автоматизация, които превръщат отделните ОВК уреди и агрегати в свързана екосистема.
Актуалните пазарни проучвания в сегмента промишлени охладителни и вентилационни системи показват, че водещ двигател на глобалния пазар на такова оборудване през последните години е именно енергийната ефективност. Вследствие на бързата и повсеместна индустриализация на редица недобре икономически развити доскоро региони непрекъснато нарастват продажбите на централизирани ОВ системи като климатичните камери. Редица технологични подобрения при тези системи, като интегрирането на различни типове сензори, значително усъвършенстват експлоатационните им показатели и правят инвестицията в система от ново поколение все по-атрактивна, дори за малкия и среден бизнес.
Благодарение на вграден датчик за движение например даден охладител или вентилатор биха могли да се включат при навлизане на персонала в зоната на обхват на уреда и да се изключат след определен интервал при липса на служители в тази зона, тъй като това би означавало, че към момента климатизация не е необходима. Много от компонентите на промишлените климатични камери имат пряко влияние върху консумацията на енергия. Сред тях са филтрите, охладителните серпентини, задвижванията на вентилаторите, вибрационните демпфери, смукателните решетки и отоплителните секции. Съпротивлението на въздушния поток от страна на тръбопроводите също допринася, макар и в по-малка степен, за общото енергийно потребление.
Чилърите са сред най-популярните средства за охлаждане в съвременната индустрия. Водещо решение за генерално повишаване на енергийната им ефективност са честотните управления. Те регулират скоростта на двигателя на компресора съобразно необходимия капацитет на охлаждане. При по-нисък такъв устройството редуцира оборотите на мотора, като така намалява общото потребление на енергия. Популярно “златно” правило в промишленото охлаждане гласи, че експлоатацията на по-голям брой чилъри с по-ниско натоварване е много по-ефективна от обезпечаване на целия капацитет на охлаждане с една или две охладителни машини, работещи с пълна мощност. Реално общата енергийна ефективност на една чилърна инсталация в индустрията се свежда до броя агрегати и техния типоразмер. Важно е капацитетът да бъде оптимално адаптиран към потребностите, за да не се допуска излишно закупуване, инсталиране и използване на ненужно оборудване.
Индустриалните хладилни системи имат критична роля за поддържането на мащабни операции, при които температурният контрол е от жизнено важно значение, например преработката на храни, производството на фармацевтични продукти и заводите от химическата промишленост. За разлика от битовите хладилни инсталации, индустриалните се отличават със сложни системи и по-големи размери. Тези системи обхващат обширни, взаимно свързани мрежи от компоненти, всички работещи с цел контрол на температурата за големи количества от продукти. Адаптирането на тези системи така, че да отговарят на уникалните потребности на отделни индустриални сектори, също е разпространена практика. Трябва да се има предвид, че подобряването на енергийната ефективност на една индустриална система е целесъобразно не само за околната среда, но може значително да понижи оперативните разходи, тоест ситуацията е печеливша за всички.